Endodontik tedaviler

Dişin içinde yer alan pulpa (damar-sinir paketi) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümü endodontik tedaviler olarak adlandırılır.

 

1. Kanal tedavisi nedir?

Yıllar önce, çürük veya travmaya bağlı olarak gelişen pulpa hastalıklarında dişler çekilmekteydi. Günümüzde ise enfektepulpa (damar, sinir paketi) çok hassas cihazlarla dişin içerisinden çıkartılmaktadır. Bu uygulamayla enfeksiyonun kemiğe yayılmasını engelleyerek hem şiddetli diş ağrısını kesebiliyor hem de dişleri çekmeden çok uzun yıllar ağızda tutabiliyoruz.

 

2. Pulpa hastalandığında neler olur?

Dişteki derin çürüğe bağlı olarak gelişen rahatsızlıklarda bakteriler pulpaya ulaşmakta ve  enfeksiyona neden olmaktadır. Eğer bu enfeksiyon tedavi edilmezse, kök uçlarında ve çene kemiğinde enfeksiyona bağlı olarak abse denilen cerahat dolu keseler oluşur. Bu abseler ilerleyip dişin etrafındaki kemik dokusunda yıkım yapabilir.

 

3. Neden pulpa çıkarılmalıdır?

Enfektepulpa çıkarılmadığında ağrışikayeti ve yüzde şişme görülür. İltihabın yan ürünleri çene kemiklerine zarar verir. Eğer tedavi uygulanmazsa diş çekime gider.

 

4. Lezyonlu dişler iyileşebilirmi?

Uygun endodontik tedavi sonrası lezyonlu (enfekte) dişler iyileşebilir.